Ανακοινώσεις, 02/05/2024

Σκεφτόμαστε το ’21

Αδαμάντιος Κοραής. Η γλώσσα και το έθνος

Περίληψη της ομιλίας

Ο Κοραής χρησιμοποιήθηκε κατά κόρον από αρκετές γενιές της νεοελληνικής λογιοσύνης με αντίθετα πολιτικά πρόσημα. Στην ομιλία του στο Ι.Μ.Σ. ο Αλέξης Καλοκαιρινός δεν ασχολείται με τις «χρήσεις του κοραϊσμού», αλλά επιχειρεί μια εκτίμηση του κοραϊκού εγχειρήματος μέσα στο πλαίσιο της εποχής του. Κάτω από ποιες συνθήκες στράφηκε ο Κοραής στην «οικοδομή του έθνους», ποια ήταν η στάση του απέναντι στην πολιτική φιλοσοφία των αρχαίων και των νεοτέρων, ποιο το νόημα της «διορθώσεως της γλώσσης» μέσα στο εκδοτικό του εγχείρημα, είναι μερικά από τα ερωτήματα στα οποία προτείνεται απάντηση. Για να γίνει αυτό, απαραίτητες είναι μικρές παρεκβάσεις στην ιδεολογία και τη φιλοσοφία του Ευρωπαϊκού Διαφωτισμού.

Ομιλητής: Αλέξης Καλοκαιρινός,

Καθηγητής Γενικής Γλωσσολογίας,
Πρόεδρος του Τμήματος Φιλολογίας,
Φιλοσοφική Σχολή,